سنسورهای مادون قرمز

سنسورهای مادون قرمز

سنسور مادون قرمز قطعه‌ای الکترونیکی است که با تابش و آشکارسازی نور مادون قرمز، ویژگی‌های خاصی از محیط اطرافش را ، تشخیص می‌دهد. علاوه بر این، سنسورهای مادون قرمز قادر به اندازه‌گیری گرما منتشر شده از اجسام و تشخیص جابجایی آن‌ها هستند.

تکنولوژی مادون قرمز علاوه بر صنعت، در زندگی روزمره نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال کنترل تلویزیون‌ها توسط امواج مادون قرمز سیگنال را می‌فرستند.

سنسورهای مادون قرمز می‌توانند فعال و یا غیرفعال باشند. همچنین به دو دسته حرارتی و کوانتومی تقسیم می‌شوند.

 

 سنسورهای غیرفعال، امواج مادون قرمز را تشخیص می‌دهند و در ساختار آن‌ها فرستنده‌ای وجود ندارد. سنسورهای مادون قرمز غیر فعال در سیستم‌های تشخیص حرکت، و LDR ها در سیستم‌های روشنایی بیرون به کار می‌روند.

سنسورهای فعال، از یک فرستنده و گیرنده تشکیل شده‌اند؛ فرستنده موج مادون قرمز را به سمت هدفی ارسال می‌کند و گیرنده موج برگشتی را آشکارسازی می‌کند.

سنسورهای مادون قرمز حرارتی، از انرژی مادون قرمز به عنوان گرما استفاده می‌کنند. محدودیتی برای آشکارسازی طول موج دریافت شده ندارند. همچنین نیاز به سیستم سرد کننده ندارند اما، پاسخ زمانی کند و قابلیت آشکار سازی پایینی دارند.

سنسورهای مادون قرمز کوانتومی، عملکرد تشخیص بهتر و سریع‌تری دارند. نسبت به طول موج دریافتی حساس هستند و برای اندازه‌گیری دقیق، نیاز به سیستم سردکننده دارند.

شکل ۲: نحوه تشخیص هدف توسط حسگر مادون قرمز
شکل ۱: سنسور مادون قرمز حرارتی
شکل ۳: سنسور مادون قرمز کوانتومی


طیف الکترومغناطیسی امواج مادون قرمز به سه ناحیه تقسیم می‌شود:

نزدیک( Near)، میانه( Mid) و دور( Far). ناحیه نزدیک، امواج بین ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ نانو متر را در بر گرفته و شامل سنسورهای مادون قرمز و فیبر نوری می‌شود. ناحیه میانه، از ۱۴۰۰ تا ۳۰۰۰ نانو متر را در بر می‌گیرند مانند حسگرهای حرارتی و ناحیه دور، از ۳۰۰۰ نانو متر تا ۱ میلی‌متر می‌باشد مانند تصویربرداری حرارتی.

کاربردهای تکنولوژی مادون قرمز
  • دستگاه‌های دید در شب
  • دستگاه‌های ستاره شناسی
  • سامانه‌های رهگیری
  • تاریخ شناسی
  • سنسورهای تشخیص گاز
  • آنالیز آب
  • اکتشافات نفتی
  • تصویربرداری حرارتی

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

پانزده − 12 =

0

بالا


برای دانلود برنامه اندروید سایت عکس زیر را با گوشی خود اسکن کنید

لینک مستقیم   کلیک کنید