سنسور رطوبت
سنسور رطوبت

سنسور رطوبت یا رطوبت سنج، رطوبت و دمای هوا را حس و اندازه‌گیری می‌کند. نسبت رطوبت هوا به بالاترین مقدار رطوبت در یک دمای خاص، رطوبت نسبی گفته می‌شود.به خاطر راحتی، رطوبت نسبی فاکتور مهمی است.

شکل ۱: یک حسگر رطوبت ساده

تغییرات رطوبت هوا بر رسانایی الکتریکی هوا تاثیر می‌گذارد و سنسورهای رطوبت از این طریق قادر به تشخیص رطوبت هستند. اساسا سه نوع سنسور رطوبت وجود دارد؛ خازنی، مقاومتی و حرارتی. هر سه نوع سنسور، با مشاهده تغییرات کوچک در اتمسفر، رطوبت را محاسبه می‌کنند.

سنسور رطوبت خازنی: در این نوع از سنسورها، با قرار دادن یک اکسید فلزی بین دو الکترود، رطوبت نسبی اندازه‌گیری می‌شود. ظرفیت الکتریکی اکسید فلزی با رطوبت نسب جو تغییر می‌کند.

شکل ۲: حسگر رطوبت خازنی


سنسور رطوبت مقاومتی: در این نوع از سنسورها، از ترکیبات یونی (نمک) برای اندازه‌گیری امپدانس اتم‌ها، استفاده می‌کنند. با تغییر رطوبت، مقاومت الکترودهای اطراف نمک تغییر می‌کند.

شکل ۳: حسگر رطوبت مقاومتی


سنسور رطوبت گرمایی: دو سنسور گرمایی، بسته به میزان رطوبت رسانایی الکتریکی‌یشان تغییر می‌کند. یک سنسور در نیتروژن خشک بسته‌بندی شده‌است و دیگری در هوای آزاد قرار دارد. اختلاف بین این دو سنسور، رطوبت را اندازه می‌گیرد.

خروجی این سنسورها به صورت آنالوگ یا دیجیتال می‌باشد. در حالت آنالوگ، ولتاژ خروجی سنسور متناسب با دمای سنسور است. در حالت آنالوگ، سنسور طبق پروتکلی استاندارد نظیر سریال،I2C، SPI، PWM و … داده‌ها را در خروجی فراهم می‌کند.

شکل ۴: شماتیک یک حسگر رطوبت گرمایی
اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

ده − ده =

0

بالا


برای دانلود برنامه اندروید سایت عکس زیر را با گوشی خود اسکن کنید

لینک مستقیم   کلیک کنید